پنجشنبه, 22 آذر 1397

 

 

توجه کشاورزان استان به مدیریت مصرف آب ضروری است

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی بر ضرورت توجه کشاورزان استان به مدیریت مصرف آب تاکید کرد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی مهندس "رضا نعیمی" در جمع کشاورزان و شوراهای اسلامی بخش مرکزی بجنورد گفت: مدیریت کشت کشاورزان باید بر اساس منابع موجود آب انجام شود.
وی با اشاره به برخی مشکلات اجتماعی ناشی از خشکسالی و کمبود آب در چند سال اخیر، افزود: کشاورزان و شوراهای اسلامی روستاهای مسیر رودخانه های استان باید با همدلی بیش از پیش در مدیریت مصرف آب مشارکت داشته باشند.
مهندس نعیمی اظهار داشت: برنامه ریزی و مدیریت کشت براساس منابع موجود آب توسط کشاورزان در سایه همدلی آنها و خودداری از توسعه غیرقانونی باغات و کشت آبی، تنها راه گذر از خشکسالی و دوره کمبود آب است.
وی تاکید کرد: این نشست با هدف اطلاع رسانی برای بهره برداری مناسب از منابع موجو آب و کاهش تبعات ناشی از خشکسالی و همچنین افزایش مشارکت پذیری کشاورزان و بهره برداران توسط شرکت آب منطقه ای و فرمانداری بجنورد برگزار شده است.
معاون امور عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری بجنورد نیز در این نشست خواستار تغییر الگوی کشت در منطقه براساس منابع موجود آب شد و گفت: کشت اقلام کم نیاز به آب در چنین شرایط توصیه می شود.
یاوری افزود: بهبود روشهای استحصال و انتقال آب کشاورزی و همچنین بهبود روشهای آبیاری باید بیش از پیش مورد توجه کشاورزان باشد.
او گفت: پوشش کانالها و نهرهای سنتی و بتنی ساختن آنها، ساخت استخرهای ذخیره ای و استفاده از روشهای نوین آبیاری و احترام به حقوق سایر کشاورزان و بهره برداران مواردی است که کشاورزان باید به آنها توجه کنند.
وی به کشاورزان توصیه کرد که استفاده از تسهیلات و منابع مالی بانکی برای مکانیزاسیون آبیاری راه مناسبی برای بهره برداری صحیح از منابع اندک آب است.
معاون امور عمرانی و برنامه ریزی فرمانداری بجنورد تاکید کرد: آب انفال است و انفال زیر نظر حکومت اداره می شود بنابراین کشاورزان و بهره برداران منابع آبی باید مدیریت مصرف منابع آب را بر اساس تصمیم و نظر نمایندگانی دولت مد نظر قرار دهند.
بیشتر کشاورزان و شوراهای اسلامی بخش مرکزی بجنورد نیز در این نشست خواستار تعیین سهم آب روستاهای مسیرهای رودخانه های بازخانه، مهنان و بدرانلو در این شهرستان شدند.
آنها همچنین از مسوولان خواستند پس از تعیین سهم آب روستاها و بهره برداران، برای انتقال سهم آب آنها مسیرهای انتقال آب به لوله ها و کانالها مجهز شود تا از هدر رفت آب جلوگیری شود.
برخی دیگر از کشاورزان حاضر در این نشست نیز خواستار ایمن سازی زمین ها و باغات حاشیه رودخانه ها شدند.
 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی