یکشنبه, 29 مهر 1397

 

 

ذخایر سدهای خراسان شمالی کاهش یافت

مديرعامل شركت آب منطقه‌اي خراسان شمالي اعلام‌کرد: ذخایر سدهای استان در مقایسه با مدت مشابه پارسال کاهش یافته و توجه کشاورزان به مصرف صحیح و بهینه منابع آب ضروری است.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی مهندس "علیرضا عامری" گفت: بارندگی‌های پراکنده در استان ذخایر سدها را افزایش نداده است و کشاورزان باید با مدیریت کشت، برنامه‌ریزی لازم برای استفاده بهینه از منابع آب موجود را انجام دهند.
وی مجموع حجم آب موجود در مخازن سدهای خراسان شمالی در اواخر فروردین ماه سال جاری را حدود 115 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: مقایسه ذخایرآب سدهای استان در پایان سال 89 با مقدار ذخایر در مدت مشابه قبلی، بیش از شش میلیون متر مکعب کاهش ذخایر را نشان می‌دهد.
او گفت: پارسال 78 میلیون متر مکعب آب وارد مخازن سدهای استان شده و در همین مدت 67 میلیون متر مکعب آب برای مصارف کشاورزی و محیط زیست از سدهای استان رها شده است.
مهندس عامری تصریح کرد: در سد شیرین دره با رها سازی بیش از 42 میلیون متر مکعب آب، بیشترین حجم خروجی آب از سدهای استان در سال گذشته به ثبت رسیده است.
او گفت: از هریک از سدهای اسفراین و شیروان نیز به ترتیب 13 و 10 میلیون متر مکعب آب در سال گذشته رها شده است که در این میان سد شیروان نسبت به سال گذشته کاهش محسوسی در حجم آب ذخیره شده داشته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی توان تنظیم پنج سد ساخته شده در خراسان شمالی را حدود 165 میلیون متر مکعب ذکر و تصریح کرد: ذخایر آب سدهای شیروان ، اسفراین و چری در این استان در چند سال اخیر به شدت کاهش یافته است.
او تاکید کرد: کشاورزان باید از کشت محصولاتی که نیاز به آب فراوان دارند خودداری کنند تا در زمان اوج نیاز آبی با کمبود آب مواجه نشوند.
مهندس عامری، نقش بهره برداران از منابع آب سطحی استان را مهم خواند و گفت: کشاورزان و بهره‌برداران باید با مدیریت درست و هدفمند، از منابع آبی استان به صورت بهینه استفاده نمایند.
وي خاطرنشان كرد: مقوله كمبود آب علاوه بر کشاورزان بايد دغدغه همه مسؤولان نیز باشد بنابراين اين كمبود بايد به صورت جدي و با همکاری بهره‌برداران و مسوولان مرتبط مديريت شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی تاکید کرد: تدوین برنامه‌هاي زراعی سالانه با توجه به کمبود و مقدار منابع آب بیش از پیش ضرورت دارد.
 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی