شنبه, 5 خرداد 1397

 

 

استاندار خراسان شمالی: روند اجرای طرح آبرسانی بجنورد مطلوب است

استاندار خراسان شمالی گفت:‌ روند اجرای پروژه‌های طرح آبرسانی به بجنورد از سد شیرین‌دره با وجود کمبود اعتبارات اختصاصی، مطلوب بوده است.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، مهندس "ابوطالب شفقت" در حاشیه بازدید از این طرح ، اعتبار هزینه شده مستقیم برای طرح را تا کنون 460 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: با وجود این که این مبلغ حدود نیمی از کل اعتبار مورد نیاز برای اجرای این طرح است اما کل طرح 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
وی گفت: به نظر من مدت زمان 30 ماه برای اجرای طرح آبرسانی به بجنورد از سد شیرین‌دره مدت کمی بوده است یعنی حجم پروژه‌های این طرح خیلی بیشتر از این مدت زمان برای اجرا نیاز داشته است.
مهندس شفقت، به موقع نرسیدن بودجه مورد نیاز برای اجرا را مشکل دیگر این طرح ذکر کرد و گفت: در سه سال اخیر مبلغ اختصاص یافته برای اجرای این طرح کافی نبوده است.
او تصریح کرد: مبلغ اختصاص یافته نیز در زمان تخصیص نهایی براساس مصوبات مجلس شورای اسلامی هر سال بین 15 تا 22 درصد کاهش یافته و این امر موجب شده این طرح در شرایط کنونی 110 میلیارد ریال بدهی داشته باشد.
استاندار خراسان شمالی افزود: "به دلیل اهمیت اجرای طرح آبرسانی به بجنورد برای استان، امسال تصمیم گرفتیم مبلغ یکصد میلیارد ریال اعتباراتی که از محل اعتبارات ماده 10 اختصاصی معاونت برنامه‌ریزی دولت، درخواست و دریافت کردیم برای تسریع در اجرای طرح آبرسانی به بجنورد اختصاص دهیم تا کاهش بودجه اختصاصی در سالهای گذشته برای این طرح جبران شود."
او تصریح کرد: "از محل اعتبارات ملی نیز در نشستهایی که با وزیر نیرو و معاونت برنامه ریزی وزارت نیرو داشتیم مقرر شد بین یکصد تا دویست میلیارد ریال از محل اوراق مشارکت نیز برای پشتیبانی مالی طرح آبرسانی به بجنورد تامین اعتبار شود. "
وی گفت: در لایحه بودجه سال جاری نیز مبلغ 190 میلیارد ریال اعتبار برای طرح آبرسانی به بجنورد پیش بینی شده بود که متاسفانه این رقم با 18درصد کاهش به 156 میلیارد ریال کاهش یافت اما قول داده شده است 100 درصد این مبلغ پرداخت شود.
استاندار خراسان شمالی خاطرنشان کرد: اگر این مبالغ پرداخت شود و از سویی با یکصد میلیارد ریال بدهی که می توان برای این طرح در زمان بهره برداری، پیش بینی کرد، می توان گفت که طرح آبرسانی به بجنورد از سد شیرین دره در شهریور سال 91 به بهره برداری برسد و مردم مرکز استان و روستاهای مسیر خط انتقال از آب آشامیدنی مطلوب برخوردار شوند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی نیز در این بازدید گفت: براي اجراي طرح آبرسانی به بجنورد در مجموع 800 ميليارد ريال اعتبار هزينه خواهد شد.
مهندس علیرضا عامری اظهار داشت: اختلاف ارتفاع پمپاژ آب از سد شیرین‌دره تا شهر بجنورد 740 متر و طول مسير خط انتقال آب از سد شيرين دره به بجنورد 48 كيلومتر است که لوله‌گذاري 50 درصد از این مسير انجام شده است.
وي با اشاره به اینکه با بهره‌برداری از این طرح سالانه 20 ميليون و 500 هزار متر مكعب آب مورد نیاز شهر بجنورد و روستاهاي اطراف مسیر خط انتقال از سد شیرین دره تامين خواهد شد، تصريح كرد: 18 ميليون متر مكعب از اين مقدار آب در شهر بجنورد و دو میلیون 500 هزار متر مکعب نیز به مصرف ساكنان روستاهاي مسير خواهد رسيد.
مديرعامل شركت آب منطقه‌اي خراسان شمالي اقدام استاندار براي اختصاص 100 ميليارد ريال اعتبار برای تسريع در اجراي طرح آبرساني به بجنورد را در خور تقدیر دانست و افزود: اختصاص اعتبارات استاني به طرح‌هاي ملي سابقه نداشته است.
مهندس عامري گفت: اين اقدام سبب تسريع در اجراي طرح ملی آبرسانی به بجنورد که برای تامين آب جمعيت شهر بجنورد تا افق 20 ساله پيش بيني شده است خواهد شد.

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی

« حمایت از کالای ایرانی »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای خراسان شمالی است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا