یکشنبه, 29 مهر 1397

 

 

55 پروژه توسعه مدیریت آب استان در حال اجرا است

معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی گفت : 55 پروژه توسعه مدیریت منابع آب این استان در قالب 30 طرح در دست اجرا است.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی مهندس "حسین علیمیرزایی" افزود: در شش سال اخیر از زمان تشکیل این شرکت تاکنون 109 پروژه توسعه مدیریت منابع آب خراسان شمالی اجرا و به بهره برداری رسیده است.
وی با اشاره به اینکه این شرکت اکنون چهار سد را با مجموع توان تنظیم 34 میلیون متر مکعب در دست ساخت دارد، شمار سدهای مطالعاتی استان را پنج سد ذکر کرد.
او گفت: این شرکت تا کنون طرح آبرسانی به بجنورد از چاههای تخته ارکان و کلاته نقی و طرح آبرسانی به شیروان از سد این شهرستان با مجموع ظرفیت انتقال 15 میلیون متر مکعب آب در سال را اجرا کرده است و طرحهای آبرسانی به شهرهای بجنورد، اسفراین، گرمه و جاجرم با مجموع ظرفیت انتقال سالانه 35 میلیون متر مکعب آب را در دست اجرا دارد.
به گفته او مطالعات طرحهای آبرسانی به شهرهای آشخانه و فاروج انجام و تصویب شده که در مرحله تامین اعتبار مورد نیاز برای اجرا است و طرح آبرسانی به شهر راز نیز در دست مطالعه است.
مهندس علیمیرزایی سطح زیر پوشش شبکه های اصلی آبیاری و زهکشی اجرا شده توسط این شرکت را بیش از 14 هزار هکتار ذکر کرد و گفت: شبکه‌های جدید آبیاری و زهکشی برای پوشش پنج هزار و 480 هکتار زمین نیز در دست اجرا است.
او افزود: در این مدت 150 مورد پروژه امکان سنجی و 120 مورد پروژه مطالعاتی نیز برای توسعه مدیریت منابع آب استان با برگزاری 395 مورد مناقصه انجام شده است.
وی با اشاره به اینکه اعتبارات مصوب این شرکت از 185 میلیارد ریال در سال 1384 به 700 میلیارد ریال در سال 1389 افزایش یافته است، اعلام کرد: طی این مدت در مجموع دو هزار و352 میلیارد ریال اعتبار برای شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی مصوب و هزینه شده است.

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی