سه‌شنبه, 3 مهر 1397

 

 

کاهش شدید ذخایر آب سدهای خراسان شمالی

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت سهامی آب منطقه ای خراسان شمالی از کاهش شدید ذخایر آب سدهای استان طی چند سال اخیر خبر داد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی مهندس" رضا نعیمی" علت کاهش ذخایر آب سدهای استان را کاهش شدید بارندگی در استان، بهره برداری نادرست کشاورزان و هدر رفت بخش عمده آب در این بخش اعلام کرد.
او گفت : از ابتدای سال جاری تاکنون 62 میلیون متر مکعب آب از سدهای استان برای مصارف کشاورزی و محیط زیست رها شده در حالی که در همین مدت 42 میلیون متر مکعب آب وارد مخازن این سدها شده است.
وی تصریح کرد: با وجود ورودی 17 میلیون و پانصد هزار متر مکعب آب به سد شیرین دره در سال جاری، این سد بیشترین خروجی آب را به مقدار 37 میلیون و پانصدهزار متر مکعب در بین سدهای استان داشته است.
مهندس نعیمی اعلام کرد: در سدهای اسفراین و شیروان نیز از ابتدای امسال به ترتیب 13و10 میلیون متر مکعب آب رها شده در حالیکه مقدار ورودی آب به این سدها به ترتیب 17و 7 میلیون متر مکعب بوده است.
او مجموع ذخایر موجود آب در مخازن سدهای استان در شرایط کنونی را کمتر از 90 میلیون متر مکعب اعلام و تاکید کرد: کشاورزان باید با مدیریت صحیح بهره برداری از منابع آب موجود در پیشگیری از بروز بحران کم آبی همکاری کنند.
در استان خراسان شمالی تاکنون پنج سد با مجموع توان تنظیم 165 میلیون متر مکعب در سال ساخته شده است.
 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی