پنجشنبه, 4 بهمن 1397

 

 

حریم و بستر 1000 کیلومتر رودخانه در خراسان شمالی مشخص شد

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: تاکنون یکهزار کیلومتر از رودخانه‌های استان برای تعیین حریم و بستر رودخانه‌ها مطالعه شده است.  

به گزارش اداره روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، مهندس "رضا نعیمی" طول کل رودخانه‌ها و مسیلهای اصلی استان را دوهزار و یکصد کیلومتر اعلام کرد و افزود: بیش از 95 درصد کار انجام شده برای مطالعات رودخانه‌های استان پس از تشکیل استان و تاسیس این شرکت انجام شده است.
وی هدف نهایی از انجام این کار را بالا بردن ضریب ایمنی شهرها و روستاهای محدوده این رودخانه‌ها در برابر سیلاب و پیشگیری از ایراد خسارتهای احتمالی اعلام و تصریح کرد: تعیین حد حریم و بستر رودخانه‌ها برای کشاورزان و بهره‌برداران منطقه به منظور پیشگیری از تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها و ساخت ساز غیرمجاز در این حریم، هدف دیگر تعیین حریم و بستر رودخانه‌ها است.
مهندس نعیمی تاکید کرد: لازم است مجاوران و بهره‌برداران حاشیه این رودخانه‌ها و همچنین تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی ذینفع قبل از هرگونه فعالیت در این محدوده‌ها با این شرکت مشورت نموده و پس از اخذ مجوزهای لازم اقدام نمایند.
وی همچنین از بازگشایی 61 کیلومتر از رودخانه‌های استان تاکنون خبر داد و گفت: 150 کیلومتر دیگر از رودخانه‌های استان نیاز به بازگشایی دارد.
 او گفت: 32 کیلومتر از طول رودخانه‌های بازگشایی شده مربوط به بازگشایی رودخانه مرزی سومبار در مرز ایران و ترکمنستان و بقیه مربوط به رودخانه‌های داخلی است. 
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی طول رودخانه‌های ساماندهی شده در خراسان شمالی را بیش از 59 کیلومتر اعلام کرد و گفت: در شرایط کنونی 400 کیلومتر از رودخانه‌های خراسان شمالی نیاز به ساماندهی دارد.
مهندس نعیمی اظهار داشت: برای مطالعات حریم و بستر رودخانه‌های استان از زمان تاسیس شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی تاکنون 30 میلیارد ریال و برای ساماندهی رودخانه‌های استان در همین مدت 160 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.
 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی