سه‌شنبه, 3 مهر 1397

 

 

650 حلقه چاه غیرمجاز آب در خراسان شمالی بسته شد

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی با اشاره به وضعیت نامناسب منابع آب زیرزمینی استان گفت: 650 حلقه چاه غیرمجاز برداشت آب در استان در پنج سال اخیر بسته شده است.  

به گزارش اداره روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی مهندس علیرضا عامری افزود: سالانه بیش از 70 میلیون متر مکعب آب زیرزمینی به صورت غیرمجاز و بیش از توان تغذیه آبخوانهای این منابع برداشت می‌شود.
او تصریح کرد: در شرایط کنونی مقدار برداشت آب از منابع آب زیرزمینی استان حدود 860 میلیون متر مکعب است در حالی که تنها 790 میلیون متر مکعب از منابع آب تجدیدپذیر استان آبخوانهای زیرزمینی را تغذیه می‌کند.
به گفته وی به همین علت از 11 محدوده مطالعاتی و دشت موجود در استان خراسان شمالی به علت برداشت بی‌رویه آب زیرزمینی توسط کشاورزان، توسعه بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی, هفت دشت جاجرم، سملقان، شیروان ، بجنورد، شوقان، اسفراین و صفی‌آباد ممنوع است.
او اظهار داشت: سطح آب زیرزمینی در دشت اسفراین در 20 سال اخیر 15 متر و در دشتهای شیروان و صفی آباد نیز در دو دهه اخیر به ترتیب بیش از 11 و هشت متر پایین تر رفته است .
مهندس عامری از جمله اقدامات این شرکت برای حفظ و احیای منابع آب زیرزمینی را تشکیل و فعالیت پنج گروه گشت و نظارت برای جلوگیری از حفاری چاههای غیرمجاز و اضافه برداشت چاههای مجاز و بستن 650 حلقه چاه غیرمجاز با همکاری ذکر کرد و گفت: نصب شمارشگرهای هوشمند آب و برق از دیگر اقدامات انجام شده است.
وی تصریح کرد: نصب شمارشگرهای هوشمند آب و برق به منظور اندازه‌گيري دقيق و همزمان ميزان آب برداشتي و برق مصرفي چاهها پیش بینی شده است. به گفته او تاکنون تعداد 1200 دستگاه هوشمند آب وبرق خریداری شده که از این تعداد 549 دستگاه شمارشگر نصب شده است .
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی اضافه برداشت از چاههای دارای پروانه و برداشت غیرمجاز آب از چاههای بدون پروانه را معضل اصلی منابع آب زیرزمینی استان ذکر کرد و گفت: این کار خسارت زیادی به این منابع وارد کرده است. وی با اشاره به وجود بیش از چهار هزار و 900 حلقه چاه آب در استان گفت: دو هزار و 735 حلقه چاه مجاز و دو هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان وجود دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی افزود: آگهی دعوت از متقاضیان تعیین تکلیف چاههای فاقد پروانه، سه نوبت در روزنامه های محلی استان منتشر شده و متقاضیان واجد شرایط برای ثبت نام به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده‌اند.
مهندس عامری تعداد چاه‌های فاقد پروانه مشمول قانون تعیین تکلیف چاه‌های فاقد پروانه در خراسان شمالی را در مرحله نخست با لحاظ کرد شرط زمانی حفر چاهها بیش از 700 حلقه اعلام کرد و گفت: براساس قانون مصوب ابلاغی پس از ثبت نام متقاضیان، چنانچه حریم قانونی چاهها رعایت و پتانسیل آبی لازم نیز در دشت مربوط وجود داشته باشد تعیین تکلیف خواهند شد.
 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی