یکشنبه, 29 مهر 1397

 

 

استاندار: طرح آبرسانی بجنورد مهرماه آزمایشی بهره‌برداری می‌شود

استاندار خراسان شمالی با قدردانی از تلاشهای کارگران،‌ پیمانکاران و همچنین مسوولان شرکت آب منطقه‌ای برای اجرای طرح آبرسانی به بجنورد اعلام کرد: این طرح در مهرماه به صورت آزمایشی بهره‌برداری می‌شود.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی "محمود احمدی بیغش" در بازدید از پروژه‌های طرح آبرسانی بجنورد گفت: حدود یک ماه پیش کمبود اعتبار ریالی و همچنین لوله فولادی، دو مانع بزرگ برای این طرح بود که با پیگیری‌های انجام شده از طریق وزارت نیرو، موانع اعتباری برطرف شده است.
او افزود: برای تکمیل خط انتقال 48 کیلومتری طرح آبرسانی به بجنورد از سد شیرین دره تهیه 3400 متر لوله فولادی نیز با مشکل جدی مواجه شده است که پیگیری جدی برای تامین آن در دست انجام است.
وی تصریح کرد: فعالیت‌های در حال اجرا در نقاط مختلف طرح آبرسانی بجنورد اعم از خط انتقال، ایستگاههای پمپاژ، تصفیه خانه آب شرب و مخزن این طرح بیش از حد متعارف است و امروز همه تلاشها برای بهره‌برداری از طرح آبرسانی بجنورد اول مهرماه را نشانه رفته است.
استاندار خراسان شمالی حجم فعالیتهای انجام شده و در دست انجام در طرح آبرسانی به بجنورد از سد شیرین‌دره را بسیار زیاد خواند و گفت: علاوه بر موانع سخت فیزیکی و جغرافیایی در طول مسیر 48 کیلومتر خط انتقال، منبع تامین آب نیز در این طرح تا محل تصفیه و توزیع آن در شهر بجنورد 750 متر اختلاف ارتفاع دارد که برای پمپاژ آب به این ارتفاع چهار ایستگاه پمپاژ قوی طراحی و اجرا شده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی نیز در این بازدید پیشرفت فیزیکی طرح آبرسانی بجنورد از سد شیرین‌دره را 89 درصد اعلام کرد و گفت: عملیات اجرایی برای تکمیل اجرای این طرح در نقاط مختلف آن به صورت فشرده ادامه دارد.
مهندس "علیرضا عامری" مبلغ اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرح را تاکنون 760 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: برای تکمیل پروژه‌های مختلف این طرح 370 میلیارد ریال دیگر اعتبار لازم است.
او ضمن تقدیر از استاندار خراسان شمالی برای برطرف کردن موانع پیش روی طرح، تصریح کرد: با پیگیری ایشان حدود 60 میلیارد ریال اعتبار در 20 روز اخیر دریافت شد و امیدواریم بقیه اعتبار مورد نیاز نیز دریافت شود.
وی اظهار داشت: طرح آبرسانی بجنورد شامل 48 کیلومتر خط انتقال با 740 متر اختلاف ارتفاع پمپاژ آب از سد شیرین‌دره تا شهر بجنورد، چهار ایستگاه پمپاژ، تاسیسات تصفیه خانه آب و یک مخزن 30 هزار متر مکعبی است.
مهندس عامری گفت: طرح ملی آبرسانی به شهر بجنورد برای تامين آب جمعيت شهر بجنورد تا افق 1410 پيش بيني شده است و با بهره‌برداری از این طرح سالانه 20 ميليون و 500 هزار متر مكعب آب مورد نیاز شهر بجنورد و روستاهاي اطراف مسیر خط انتقال از سد شیرین دره تامين خواهد شد.

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی