سه‌شنبه, 3 مهر 1397

 

 

حریم و بستر 1138 کیلومتر رودخانه در خراسان شمالی مشخص شد

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: تاکنون یکهزار و 138 کیلومتر از رودخانه‌های استان برای تعیین حریم و بستر رودخانه‌ها مطالعه شده است.  

به گزارش اداره روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، مهندس "رضا نعیمی" طول کل رودخانه‌ها و مسیلهای اصلی استان را حدود دوهزارویکصد کیلومتر اعلام کرد و افزود: بیش از 95 درصد کار انجام شده برای مطالعات رودخانه‌های استان پس از تشکیل استان و تاسیس این شرکت انجام شده است.
وی اعتبار هزینه شده برای مطالعات تعیین حد حریم و بستر رودخانه های استان را 10 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: مطالعات تعیین حریم و بستر 900 کیلومتر از رودخانه های استان نیز باید انجام شود که این کار حدود 15 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
او افزود: مطالعه تعیین حد حریم و بستر 111 کیلومتر از رودخانه های استان با بیش از یک میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا است.
مهندس نعیمی، هدف از انجام این کار را بالا بردن ضریب ایمنی شهرها و روستاهای محدوده این رودخانه‌ها در برابر سیلاب و پیشگیری از ایراد خسارتهای احتمالی اعلام و تصریح کرد: تعیین حد حریم و بستر رودخانه‌ها برای کشاورزان و بهره‌برداران منطقه به منظور پیشگیری از تجاوز به حریم و بستر رودخانه‌ها و ساخت ساز غیرمجاز در این حریم، هدف دیگر تعیین حریم و بستر رودخانه‌ها است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی تاکید کرد: لازم است مجاوران و بهره‌برداران حاشیه این رودخانه‌ها و همچنین تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی ذینفع قبل از هرگونه فعالیت در این محدوده‌ها با این شرکت مشورت نموده و پس از اخذ مجوزهای لازم اقدام نمایند.
 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی