سه‌شنبه, 3 مهر 1397

 

 

شمارشگرهای هوشمند آب و برق در تمامی چاههای برقی کشاورزی خراسان شمالی نصب شد

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی اعلام کرد: تمامی چاههای برقدار کشاورزی این استان به شمار یکهزار و 127 حلقه به شمارشگرهای هوشمند آب و برق تجهیز شده است.  

به گزارش اداره روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی مهندس " علیرضا عامری" هدف از نصب این شمارشگرها را مدیریت بهینه منابع آب زیرزمینی از طریق کنترل برداشت از این منابع و توقف کاهش سطح آب مخازن زیرزمینی دشتهای استان ذکر کرد.
وی مجموع اعتبار هزینه شده برای نصب این شمارشگرها را 40 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: حدود 400 دستگاه از کل شمارشگرهای نصب شده در چاههای محدوده های مطالعاتی (دشتهای) استان قابلیت قرائت از راه دور را دارد.
او توقف روند رو به کاهش سطح آب زیرزمینی در دشت اسفراین را از نخستین اثرات نصب این شمارشگرها بر چاههای کشاورزی استان اعلام و تصریح کرد: نصب شمارشگرهای هوشمند آب و برق و کنترل برداشتهای غیرمجاز از منابع آب زیرزمینی در دشت اسفراین، افت سطح آب زیرزمینی در این دشت را که سالانه یک متر پایین تر می رفت، متوقف کرده است.
مهندس عامری گفت: منابع آب زیرزمینی دشتهای شیروان، اسفراین و جاجرم به دلیل بهره برداری بی رویه در چند دهه اخیر با شرایط بحرانی مواجه شده است به طوریکه سطح آب زیرزمینی این دشتها سالانه حدود یک متر پایین می رود و به همین علت وزارت نیرو علاوه بر این دشتها، توسعه بهره برداری از منابع آب زیرزمینی دشتهای بجنورد، سملقان، شوقان و صفی آباد را به دلیل برداشتهای بی‌رویه از این منابع، از بیش از یک دهه پیش تاکنون ممنوع کرده است.
 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی