شنبه, 5 خرداد 1397

 

 

طرح‌های آبرسانی خراسان شمالی توان افزایش انتقال آب را دارند

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی اعلام کرد: با وجود کاهش شدید ذخایرسدهای استان، طرحهای آبرسانی به شهرهای بزرگ استان توان افزایش انتقال آب تا سقف تعیین شده در افق طرح را دارند.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی مهندس "رضا نعیمی" گفت: اکنون در طرح آبرسانی به بجنورد از سد شیرین‌دره به طور متوسط 400 لیتر برثانیه آب تصفیه شده به این شهر منتقل می‌شود و اگر تاسیسات و شبکه توزیع آب شهری ظرفیت تحویل را داشته باشد این شرکت آمادگی تحویل آب با ظرفیت کامل به شرکت آب و فاضلاب را دارد.
او افزود: طرح ملی آبرسانی به شهر بجنورد برای تامين آب جمعيت شهر بجنورد تا افق 1410 پيش بيني شده و ظرفیت آن برای انتقال آب مورد نیاز شهر بجنورد و روستاهاي اطراف مسیر خط انتقال از سد شیرین دره، 20 ميليون و 500 هزار متر مكعب در سال است.
وی با اشاره به توانایی و استفاده از فن آوری تصفیه عناصر و فلزات سنگین از آب به عنوان یکی از مهمترین ویژگی‌های این تصفیه خانه، گفت: تصفیه خانه طرح آبرسانی بجنورد توانایی تصفیه سالانه 20 میلیو ن و 500 هزار متر مکعب آب را با خروجی بهترین کیفیت داراست.
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی اظهار داشت: در طرح آبرسانی به شهر اسفراین از سد اسفراین نیز به طور متوسط 250 لیتر برثانیه آب تصفیه شده به این شهر منتقل می‌شود و توان افزایش انتقال آب در این طرح نیز وجود دارد.
او افزود: طرح آبرسانی به شهر اسفراین شامل 16 کیلومتر خط انتقال آب از سد به شهر اسفراین، یک تصفیه خانه با ظرفیت تصفیه 500 لیتر در ثانیه و دو مخزن با ظرفیتهای 10 هزار و دو هزار و پانصد متر مکعب است و با هدف تامین سالانه 7 میلیون متر مکعب آب شرب باکیفیت و مطمئن تا افق سال 1415 برای شهر اسفراین اجرا شده است.
مهندس نعیمی تصریح کرد: به علت کاهش شدید بارندگی و به تبع آن کاهش جریان آب رودخانه‌های استان و از سویی افزایش مصرف آب،‌ ذخایرآب سدهای استان در اواسط ماه جاری در مقایسه با زمان مشابه پارسال حدود 30 درصد کاهش یافته است.
وی با اعلام اینکه بیشتر کاهش ذخایر آب در این مدت مربوط به سد شیروان به مقدار 60 درصد است، تصریح کرد: حجم ذخیره آب سد شیرین‌دره بیش از 25 درصد، سد اسفراین 50 درصد و سد چری نیز بیش از 80 درصد در مقایسه با سال گذشته کاهش یافته است. او حجم مفید ذخایر آب سدهای استان در اواسط ماه جاری را حدود 50 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: این میزان در زمان مشابه پارسال یکصد میلیون متر مکعب بود.
وی افزود:‌ کاهش بارندگی و از سویی ازمدار خارج کردن منابع آب شرب زیرزمینی در شهر شیروان باعث افت شدید ذخیره آب سد شیروان در سال جاری شد و برای پیشگیری از بروز برخی مسایل، در سه ماه اخیر انتقال آب از سد شیروان به این شهر متوقف و آب مورد نیاز از منابع زیرزمینی تامین شد.
مهندس نعیمی اظهار داشت: با این وجود برای تامین آب شرب شهر لوجلی شیروان از محل سد شیروان مشکلی وجود نداشته است این شرکت اکنون نیز آمادگی تامین آب این شهر کوچک از محل سد شیروان را دارد.
 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی

« حمایت از کالای ایرانی »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای خراسان شمالی است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا