یکشنبه, 29 مهر 1397

 

 

یکهزار و 103 میلیارد ریال اعتبار برای طرحهای مدیریت آب خراسان شمالی هزینه شد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی از جذب و هزینه بیش از یکهزار و 103 میلیارد ریال اعتبار معادل حدود 110 میلیارد تومان اعتبار برای طرحهای مدیریت آب استان در سال مالی 1392 خبر داد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، مهندسی "کاظم طاهریان" گفت:‌ 470 میلیارد ریال از این اعتبارات مربوط به اعتبارات سفر مقام معظم رهبری برای طرحها و پروژ‌های بخش آب استان است.
او افزود: 233 میلیارد ریال از این اعتبارات از محل اعتبارات خشکسالی و 85 میلیارد و 900 میلیون ریال نیز از محل فروش اوراق مشارکت، جذب و هزینه شده است.
وی گفت: در نخستین سال فعالیت دولت یازدهم، اقدامات خوبی در این شرکت انجام شده است که تسریع در انجام عملیات ساخت سدهای در دست اجرای استان، سامان دهی رودخانه مرزی سومبار به طول سه کیلومتر، سامان دهی و لایروبی 11 کیلومتر از رودخانه‌های استان و تشکیل تعاونیهای مردمی آب‌بران در محدوده اراضی سدهای سومبار و چندیر از این جمله است.
او اظهار داشت: تکمیل ایستگاههای هیدرومتری قلعه بربر و گلمندره، تهیه مدل ریاضی آب زیرزمینی دشت بجنورد، تهیه گزارشات تکمیلی خشکسالی و ارائه به مراجع ذیصلاح و بهره برداری و کنترل 1200 حلقه چاه کشاورزی از طریق نصب کنتور هوشمند آب و برق در کل استان نیز از دیگر اقدامات این شرکت در یک سال اخیر است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: شناسایی و انسداد چاههای غیر مجاز و جمع آوری موتورتلمبه های غیر مجاز در سطح دشتهای استان، تخصیص آب به میزان شش میلیون و 310 هزار متر مکعب از آبهای سطحی و سدها و یک میلیون و 280 هزار و 145 هزار متر مکعب از منابع آب زیرزمینی برای سرمایه گذاری صنعتی و کشاورزی در استان نیز در یک سال اخیر انجام شده است.
مهندس طاهریان افزود: در همین مدت برای تامین آب آشامیدنی شهرهای بزرگ استان، 12 میلیون متر مکعب از ذخایر سدها و 24 میلیون متر مکعب از منابع آب زیرزمینی تامین شده و برای تامین آب شرب روستایی نیز بیش از 24 میلیون متر مکعب آب از محل آبهای سطحی و زیرزمینی تامین شده است.
وی با اشاره به دریافت دیپلم افتخار از انجمن بین المللی آب به خاطر عملکرد طرح تجهیز چاههای کشاورزی دشت اسفراین به شمارشگرهای هوشمند آب و برق در سال گذشته، گفت: عملیات مرمت و بازسازی 5 سد در حال بهره برداری با اعتبار شش میلیارد و 560 میلیون ریال در همین مدت انجام شده و 17 نفر نیز از طریق برگزاری آزمون استخدامی برای فعالیت در این شرکت جذب شده‌ است.

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی