پنجشنبه, 6 اردیبهشت 1397

 

 

سومین نشست کارگروه کنترل برداشت از منابع آب زیرزمینی کشور در بجنورد برگزار شد

سومین نشست کارگروه پایش و کنترل برداشت از منابع آب زیرزمینی کشور با حضور نمایندگان وزارت نیرو، شرکت مدیریت منابع آب کشور و پنج شرکت منتخب آب منطقه‌ای کشور در شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، مهندس «کاظم طاهریان» مدیرعامل این شرکت در آیین آغاز به کار این نشست گفت: این استان در شرایط شدید خشکسالی به سر می‌برد و جزو سه یا چهار استان نخست دچار خشکسالی شدید در کشور است.
او با اشاره به کم آبی شدید و خشک شدن چهار سد از پنج سد موجود در این استان، افزود: با هماهنگی انجام شده، خسارات ناشی از شرایط خشکسالی کنترل شده و مشکل جدی پیش نیامده است.
وی ضمن تبیین سیمای آب استان و وضعیت نامطلوب آبهای سطحی و زیرزمینی در این استان، گفت: به علت برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی، توسعه بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی هشت دشت از 11 دشت این استان ممنوع شده که در سه دشت وضعیت بحرانی است.
او اظهار امیدواری کرد: با برگزاری نشستهای تخصصی کارگروه پایش و کنترل برداشت از منابع آب زیرزمینی نظامنامه مناسب برداشت از این منابع تدوین و اجرا شود.
رییس گروه نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت از منابع آب وزارت نیرو نیز در این نشست با اشاره به کاهش متوسط بارندگی‌ها در کشور از 250 به 230 میلیمتر، گفت: برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی موجب شده است که بیشتر مخازن آب زیرزمینی کشور با اضافه برداشت و کسری مخزن مواجه شوند.
حمید رحمانی اظهار داشت: این روند موجب خشکیدن چاهها و قنوات شده و گزارشهای سازمان زمین‌شناسی کشور نیز نشان می‌دهد که این روند موجب نشست زمین در بیشتر مناطق کشور شده است.
او تاکید کرد: اگر این روند مهار نشود، خسارات جبران ناپذیری به منابع آب زیرزمینی و سازه‌های کلان زیربنایی کشور وارد می‌شود.
او گفت: وزارت نیرو از سال 1385 طرح تعادل بخشی مصارف و منابع آب زیرزمینی را به شکل 12 پروژه در دستور کار خود داشت و اخیرا برای تکمیل و توسعه روند اجرا شده، طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی کشور در قالب 15 پروژه مطالعه و تدوین شده است.
رییس گروه نظام‌های بهره‌برداری و حفاظت از منابع آب وزارت نیرو گفت: این طرح در مرحله تصویب رسمی است و برای اجرا باید تامین اعتبار شود.
او ضمن ابراز امیدواری برای کنترل روند بحران منابع آب زیرزمینی با تصویب و اجرای این طرح، افزود: نصب شمارش‌گرهای هوشمند آب و برق برروی چاههای برقی و دیزلی کشاورزی یکی از راهکارهای مطرح شده در این طرحها است که در مرحله نخست چاههای برقی و سپس چاههای دیزلی زیر پوشش قرار می‌گیرند.
او گفت: شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی در اجرای این طرح در سطح کشور پیشرو است.
سومین نشست کارگروه پایش و کنترل برداشت از منابع آب زیرزمینی کشور با حضور نمایندگان وزارت نیرو، شرکت مدیریت منابع آب کشور و شرکت‌های آب منطقه‌ای استانهای آذربایجان شرقی، بوشهر،‌ فارس، خراسان رضوی و خراسان شمالی به مدت دو روز در شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی برگزار شد.
 


 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی

« حمایت از کالای ایرانی »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای خراسان شمالی است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا