پنجشنبه, 4 بهمن 1397

 

 

کاهش 25 درصدی ذخایر سدهای خراسان شمالی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی از کاهش 25 درصدی ذخایر سدهای استان در اواخر بهمن ماه جاری خبر داد و گفت: افزایش 18 درصدی بارشهای جوی تاثیر مطلوب را برای افزایش ذخایر سدهای استان نداشته است.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی مهندس "کاظم طاهریان" در نشست شورای هماهنگی مدیران استانی وزارت نیرو اعلام کرد: سد اسفراین با 64 درصد کاهش، بیشترین کاهش ذخیره آب در بین سدهای استان دارد و سدهای چری و شیرین در به ترتیب با 42 و 20 درصد در رده‌های بعدی قرار دارند.
وی با تصریح اینکه با توجه به شاخصهای کشوری، استان خراسان شمالی دچار 34 درصد خشکسالی است، ذخایر آب سدهای شیرین‌دره، شیروان و اسفراین را در شرایط کنونی با احتساب حجم رسوب و گل و لای به ترتیب؛ 61 میلیون، 12 میلیون و 6 میلیون متر مکعب ذکر کرد.
او تاکید کرد: ظرفیت آبهای سطحی و زیرزمینی استان محدود است و باید با تغییر رویکرد و با اجرای برنامه‌های هدفدار به سمت استفاده بهینه از این منابع حرکت کنیم.
وی گفت: "در بخش آبهای سطحی حدود 600 میلیون متر مکعب آب سطحی قابل استفاده در استان در دسترس است که حدود 200 میلیون متر مکعب آب توسط سدها تنظیم می‌شود، برای تنظیم 200 میلیون متر مکعب دیگر برنامه داریم و 200 میلیون متر مکعب باقی نیز به صورت سنتی بهره‌برداری می‌شود که قابل سد سازی نیست و باید به فکر بهره‌برداری بهینه از آن باشیم."
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی تغییر الگوی کشت، استفاده از آب سبز، بهره‌وری و افزایش بازدهی اقتصادی بهره‌برداری از منابع آب را از جمله راهکارهای استفاده بهینه از منابع آب ذکر کرد.
در این نشست که با حضور مدیران عامل شرکت توزیع برق استان، شرکت آب و فاضلاب شهری و شرکت آب و فاضلاب روستایی برگزار شد، اعضای این شورا با توجه به شرایط خشکسالی و پیامدهای آن بر همدلی و تعامل برای پیشبرد امور تاکید کردند.

منبع خبر: اداره روابط عمومی آب منطقه ای خراسان شمالی