یکشنبه, 29 مهر 1397

 

 

عملیات اجرایی بدنه سد گلمندره خراسان شمالی با حضور وزیر نیرو آغاز شد

همزمان با سفر هیئت دولت به خراسان شمالی و به تعبیر ریاست جمهوری روز «نشاط و شادمانی»، عملیات اجرایی بدنه سد گلمندره با حضور مهندس چیت چیان وزیر نیرو و مهندس حاج رسولیها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران آغاز شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی، وزیر نیرو در این مراسم مجموعه فعالیتهای مدیریت آب و برق در استان خراسان شمالی را خوب دانست و ابراز امیدواری کرد که طرحهای در دست اجرا در زمانبندی مشخص شده به سرانجام برسد و مردم از آنها بهره مند شوند.

مهندس چیت‌چیان گفت: کشور از نظر شرایط آب در شرایط ویژه‌ای است؛ بارشها کم شده، متوسط درجه حرارت و تبخیرها افزایش یافته است.

او با اشاره به اینکه در این شرایط، منابع آب کشور کاهش یافته و مصارف روز به روز افزایش یافته است، ضرورت مدیریت مصرف بهینه آب را خاطرنشان کرد و افزود: احیای آبخوانها و سفره های آب زیرزمینی و جلوگیری از آلایش منابع آب، بیش از پیش ضروری است.

وی خطاب به مدیران و کارکنان مجموعه وزارت نیرو تاکید کرد: در چنین شرایطی تکلیف شرعی است که با بهره گیری از دانش و ابتکار و تجربه در حوزه آب کار کنیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی نیز در آیین آغاز عملیات اجرایی سد گلمندره گفت: این سد در 135 کیلومتری غرب شهر بجنورد و با هدف مهار سیلابهای مخرب منطقه و بهره‌برداری برای مصارف کشاورزی ساخته می‌شود.

مهندس "کاظم طاهریان" خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی طرح ساخت این سد که در سال 1391 آغاز شده، تاکنون 23 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و با بهره‌برداری از این سد و شبکه آبیاری آن، یکهزار هکتار زمین کشاورزی منطقه زیر پوشش قرار می‌گیرد.

او توان تنظیم  سد مخزنی گلمندره را سالانه 13 میلیون متر مکعب آب اعلام کرد و گفت: برای ساخت این سد تاکنون 330 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده و کل اعتبار مورد نیاز برای تکمیل آن در سالهای آینده 1530 میلیارد ریال برآورد شده است.

به گفته او این سد از نوع خاکی با هسته رسی است، طول تاج آن 670 متر، عرض تاج 10 متر و ارتفاع سد از بستر 59 متر است.

استان خراسان شمالی امروز یکشنبه 24 خرداد ماه، میزبان رئیس جمهوری و هیئت دولت است و رییس جمهوری در دیدار گسترده مردمی، امروز را روز «نشاط و شادمانی» اعلام کرده است.

منبع خبر: بابک بهادری