پنجشنبه, 4 بهمن 1397

 

 

146 حلقه چاه غیرمجاز آب در خراسان شمالی مسدود شد

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی گفت: 146حلقه چاه غیرمجاز آب طی سال 94 در این استان مسدود شده است.  

به گزارش اداره روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی مهندس "رضا نعیمی" اعلام کرد: انسداد چاههای غیر مجاز و جلو گیری از اضافه برداشت چاههای دارای پروانه بهره برداری از مهمترین اقدامات حفاظت منابع آب زیرزمینی در سال 94 بوده است.

وی شمار چاههای غیرمجاز موجود شناسایی شده در استان را بیش از سه هزار حلقه ذکر کرد و افزود: با انسداد 146 حلقه چاه غیرمجاز در سال گذشته از برداشت غیرمجاز سالانه یک میلیون و 800 هزار متر مکعب آب زیرزمینی پیشگیری شده است.

وی تصریح کرد: علاوه بر پیشگیری از حفر چاههای غیرمجاز در سال گذشته با نظارت بر بهره برداری از چاههای دارای پروانه، در مجموع از برداشت و از اضافه برداشت غیرمجاز بیش از 21 میلیون متر مکعب آب از سفره‌های زیرزمینی جلوگیری شده است.

او گفت : در سال 94 با مجموعه اقدامات گشت و بازرسی و کنترل میزان برداشت چاههای دارای پروانه بهره برداری از اضافه برداشت در 217 حلقه چاه جلوگیری شد و در سال 95 این کار با جدیت بیشتر ادامه خواهد یافت.

به گفته معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، سالانه بیش از 103 میلیون متر مکعب آب از چاههای دارای پروانه بهره برداری به صورت غیر مجاز برداشت می شود.

مهندس نعیمی تصریح کرد: حجم منابع آب تجدیدپذیر استان خراسان شمالی یک میلیارد و 420 میلیون متر مکعب برآورد شده است که 530 میلیون متر مکعب از این مقدار منابع آب زیرزمینی را تغذیه می کند و 790 میلیون متر مکعب نیز آبهای سطحی را تشکیل می‌دهد.

 

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی