یکشنبه, 29 مهر 1397

 

با هدف اطلاع رسانی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب

 

نشستهای ویژه روحانیان و کشاورزان اسفراین برگزار شد

نشستهای جداگانه اطلاع رسانی و توجیهی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب با روحانیان و نخبگان کشاورزی شهرستان اسفراین با حضور ائمه جماعات و همچنین کشاورزان و بهره برداران صاحب نفوذ این شهرستان برگزار شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، این نشستها به صورت مجزا و  با هدف مشارکت روحانیان و کشاورزان صاحب نفوذ در آگاهی بخشی عمومی و فرهنگ سازی مصرف بهینه منابع آب و همکاری عمومی در ترویج سیاستها و برنامه های جدید شرکت مدیریت منابع آب ایران و شرکت آب منطقه ای در زمینه مدیریت عرضه و تقاضای آب برگزار شد.

در این نشستها، پس از تبیین سیاستها و برنامه‌های جدید شرکت مدیریت منابع آب ایران و شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی بر اساس برنامه های طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب، روحانیان و نخبگان کشاورزی و صاحب نفوذ این شهرستانها، انتقادات و پیشنهادات خویش در زمینه مدیریت منابع آب را بیان کردند.

مهندس "وحید واسطه" مدیر دفتر حفاظت منابع آب این شرکت در نشست با ائمه جماعات شهرستان اسفراین، حفاظت و مصرف بهینه منابع آب را لازمه دستیابی به توسعه پایدار ذکر کرد و گفت: تحقق این امر تنها و تنها با مشارکت عموم مردم و بهره برداران در آگاهی بخشی عمومی و فرهنگ سازی امکانپذیر است و روحانیان نقش موثری در تحقق این مشارکت دارند.

او در نشست با نخبگان کشاورزی و بهره برداران صاحب نفود این شهرستان نیز، ضمن بیان پروژه های طرح احیاو تعادل بخشی، هدف از اجرای این طرح را مهار برداشتهای غیرمجاز از منابع آب و جبران کسری مخازن منابع آب زیرزمینی اعلام کرد.

وی با اشاره به وضعیت بحرانی منابع آب سطحی و زیرزمینی این استان گفت: به همین دلیل وزارت نیرو توسعه بهره‌برداری از منابع آب در هشت دشت از 11 دشت خراسان شمالی را ممنوع اعلام کرده است.

مهندس "برات امیری" رئیس اداره منابع آب اسفراین نیز در این نشستها، حفر چاههای غیرمجاز و همچنین اضافه برداشت از چاههای دارای پروانه را معضل اصلی منابع آب زیرزمینی در این شهرستان ذکر و تاکید کرد: کشاورزان باید به دنبال تغییر نگرشهای سنتی در خصوص شیوه های آبیاری و استفاده از روشهای نوین برای کشت محصولات باشند.

او نقش روحانیان بویژه ائمه جمعه و جماعات را در تغییر فرهنگ و فرهنگ سازی جامعه بسیار مهم خواند و از آنها خواست تا در نشستهای مختلفی که با مردم و مسئولان دارند پیام بحران آب و لزوم تغییر نگرش برای احیا و حفاظت و از این منابع حیاتی را به همگان برسانند.

 

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی