سه‌شنبه, 3 مهر 1397

 

 

مدیریت آب خراسان شمالی دوره تحول را طی می کند

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی با اشاره به گذشت حدود پنج سال از تشکیل این شرکت گفت: مدیریت منابع آب استان دوره تحول را طی می کند و نیازمند توجه بیشتر مسوولان است.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی، مهندس "علیرضا عامری" در نشست صمیمی کارکنان این شرکت و مدیرعامل و معاونان ومدیران شرکت مدیریت منابع آب ایران افزود: کارکنان و مدیران این شرکت تازه تاسیس در پنج سال اخیر راه 10 ساله را رفته اند و نیازمند حمایت هستند.
او با ابراز خرسندی و اسقبال از تشکیل نشستهای استانی شورای معاونان و مدیران شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: این نشستها باعث دلگرمی و انگیزه بیشتر کارکنان مدیریت منابع آب در استانها و شهرستانها است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی همچنین در پانزدهمین نشست شورای معاونان و مدیران شرکت مدیریت منابع آب ایران در این استان ، خواستار توجه آنها به مسایل و مشکلات مدیریت منابع آب این استان شد.
وی گفت: تاکنون طرحهای مهمی برای مدیریت منابع آب خراسان شمالی اجرا شده و طرحهای خوبی نیز در دست مطالعه و اجراست که تسریع در تحقق آنها نیازمند حمایت مسوول شرکت مدیریت منابع آب ایران است.
مهندس عامری افزود: تاکنون با ساخت پنج سد حدود 10 درصد آبهای سطحی استان یعنی حدود 163 میلیون متر مکعب آب در سال مهار شده است.
وی تصریح کرد: علاوه بر مقدار آب مهار شده توسط سدهای استان، 68 درصد آبهای سطحی استان نیز به مقدار یک میلیارد 111 میلیون متر مکعب در داخل استان مورد استفاده قرار می گیرد و حدود 22 درصد آب نیز از استان خارج می شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی اعلام کرد: چهار سد جدید در این استان در حال ساخت و پنج سد دیگر نیز در دست مطالعه است.
مهندس عامری توان تنظیم آبهای سطحی توسط پنج سد در حال بهره برداری در استان را بیش از 160 میلیون متر مکعب در سال ذکر کرد و افزود: با ساخت سدهای در دست اجرا و مطالعاتی، توان تنظیم آبهای سطحی این استان از 300 میلیون متر مکعب در سال فراتر خواهد رفت.
وی گفت: سهم آبخوانهای زیر زمینی از منابع آب تجدید پذیر استان 790 میلیون متر مکعب در سال است اما سالانه 890 میلیون متر مکعب آب از منابع زیر زمینی استان برداشت می شود.
او افزود: استان خراسان شمالی 12 دشت دارد که چهار دشت آن به دلیل اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی برای توسعه بهره‌برداری از این منابع ممنوع اعلام شده است و سه دشت دیگر نیز به همین دلیل در وضعیت ممنوع بحرانی است.
وی بازگشایی، اصلاح مسیر و ساماندهی رودخانه مرزی سومبار، بازگشایی و ساماندهی مسیلهای حاشیه و داخل شهر بجنورد،‌ مطالعه حریم و بستر و ساماندهی رودخانه‌های استان از کارهای انجام شده در چند سال اخیر اعلام کرد.
مهندس عامری همچنین از پایان کار مطالعات حریم و بستر 600 کیلومتر از رودخانه های این استان خبر داد و افزود: تعیین حد حریم و بستر 310 کیلومتر از رودخانه های این استان نیز در دست مطالعه است.
وی گفت: کار ساماندهی 39 کیلومتر از رودخانه های خراسان شمالی پایان یافته و 400 کیلومتر از رودخانه های این استان نیاز به ساماندهی دارد که برای این کار به بیش از دو هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
این مسوول طول رودخانه های بازگشایی شده استان را بیش از 50 کیلومتر اعلام و تصریح کرد: 32 کیلومتر از این رقم مربوط به بازگشایی روخانه مرزی سومبار در مرز ایران و ترکمنستان و بقیه مربوط به رودخانه های داخلی است.
مهندس عامری افزود: حدود 200 کیلومتر از رودخانه های استان نیز نیاز به بازگشایی دارد.
 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی