دوشنبه, 7 خرداد 1397

 

 

سطح منابع آب زیرزمینی خراسان شمالی سالانه یک متر پایین تر می رود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی با اشاره به برداشتهای غیرمجاز از منابع استان اعلام کرد: سطح منابع آب زیرزمینی خراسان شمالی سالانه یک متر پایین تر می رود.  

به گزارش اداره روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی مهندس "سید ابراهیم علوی" در نشست هم اندیشی تشکلهای کشاورزی این استان در مورد ادامه روند کنونی مصرف آب در خراسان شمالی هشدار داد و گفت: ادامه حیات در سالهای آینده با روند کنونی مصرف آب امکان پذیر نیست.

او با اشاره به مصرف بالای آب استان در بخش کشاورزی و تاکید بر ضرورت مصرف بهینه آب در این بخش، تصریح کرد: سالانه یک میلیارد و 120 میلیون متر مکعب از منابع آب تجدیدپذیر استان در بخش کشاورزی مصرف می شود که معادل حدود 90 درصد این منابع است.

وی گفت: سالانه 37 میلیون متر مکعب آب از طریق چاههای غیرمجاز استان برداشت می شود اما معضل بزرگتر این استان برداشت سالانه 103 میلیون متر مکعب آب به صورت غیرمجاز از چاههای دارای پروانه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی دو راهکار را برای برون رفت از شرایط مخاطره آمیز کنونی مصرف آب کشاورزی مطرح کرد و گفت: اصلاح روشهای آبیاری و اصلاح الگوی کشت می تواند در نجات آب کشاورزی و استفاده بهینه از این منابع در سایر بخشها به صورت اساسی راهگشا باشد.

 

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی

« حمایت از کالای ایرانی »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای خراسان شمالی است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا