پنجشنبه, 22 آذر 1397

 

 

استاندار خراسان شمالی خواستار بهینه سازی و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی شد

استاندار خراسان شمالی خواستار کاهش و بهینه سازی مصرف آب در بخش کشاورزی این استان شد و گفت: بخش عمده مصرف آب در بخش کشاورزی این استان به روشهای نادرست است و به اصلاح الگوی مصرف نیاز دارد.  

به گزارش مدیریت روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی مهندس «محمد رضا صالحی» در نشست شورای حفاظت آب منابع استان افزود: برای استفاده بهینه از منابع آب استان در بخش کشاورزی باید حدود 10 درصد از مصارف آب در این بخش را کاهش دهیم.

او حفاظت از منابع آب استان را کاری فرا بخشی عنوان و تاکید کرد: حفاظت از این نعمت بزرگ خدادادی محدود به یک دستگاه یا بخش نیست و فرمانداران، ‌مسئولان اجرایی و مردم در قبال آن مسئول هستند.

وی همچنین تهیه و انتشار آمار و اطلاعات دقیق منابع آب را لازمه سیاستگزاری درست عنوان کرد و گفت: وجود دشت ممنوع و ممنوع بحرانی برای مدیریت آب استان بسیار نگران کننده است و برای برون رفت از این بحران، نیازمند برنامه کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هستیم.

وی انسداد چاههای غیرمجاز و جلوگیری از اضافه برداشت چاههای مجاز را از اولویت های کاری حفاظت منابع آب استان ذکر کرد و افزود: استفاده از روشهای نوین آبیاری، ایجاد زهکش، لوله گذاری، احیای قنوات و استفاده از ظرفیت سازمانهای مردم نهاد و همچنین علوم جدید همچون نانو باید مورد توجه قرارگیرد.

استاندار خراسان شمالی به تبخیر بالای آب ناشی از بارشها در استان اشاره کرد و گفت: باید راهکارهای عملیاتی کاهش تبخیر بررسی و مطالعه شود و برای کاهش آن برنامه داده شود.

اولین نشست شورای حفاظت منابع آب استان در سال 96 با حضور استاندار، فرمانداران و مدیران اجرایی مرتبط با مدیریت منابع آب استان در محل سد شیرین دره برگزار شد.

 

منبع خبر: مدیریت روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی