پنجشنبه, 22 آذر 1397

 

 

اعتبارات مدیریت آب خراسان شمالی در دولت یازدهم نسبت به دولت دهم دو برابر شد

معاون برنامه ریزی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی اعلام کرد: اعتبارات جذب و هزینه شده برای طرحهای مدیریت منابع آب این استان در دولت یازدهم در مقایسه با اعتبارات تخصیصی دولت دهم، دو برابر شده است.  

به گزارش مدیریت روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی مهندس "مجتبی برغمدی" گفت: در دولت یازدهم به جز اعتبارات سفر مقام معظم رهبری در مجموع 370 میلیارد تومان اعتبار برای طرحهای مدیریت آب استان جذب و هزینه شد که با احتساب اعتبارات سفر مقام معظم رهبری این رقم به حدود 430 میلیارد تومان رسیده است.

وی تصریح کرد: در دولت دهم در مجموع 185 میلیارد تومان اعتبار برای طرحهای مدیریت آب استان جذب و هزینه شده بود که با احتساب اعتبارات هزینه شده از محل مصوبات سفر مقام معظم رهبری این رقم در دولت دهم به حدود 212 میلیارد تومان می رسید.

او اظهار داشت: بیشترین اعتبار جذب شده برای اجرای طرح های مدیریت منابع آب خراسان شمالی در دولت یازدهم مربوط به سال 95 به مقدار یک هزار و 150 میلیارد ریال است و در سالهای 94 ، 93 و 92 نیز در هر کدام به طور متوسط یکهزار و 50 میلیارد ریال اعتبار جذب و هزینه شده است.

معاون برنامه ریزی و نماینده تام الاختیار شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی در کمیته سرمایه گذاری استان همچنین سرمایه گذاری به ویژه سرمایه گذاری خارجی را از اهداف این شرکت ذکر کرد و گفت: با صدور بیش از 400 مجوز تخصیص آب برای صنایع بزرگ و کوچک در سال 95 این شرکت مفتخر به کسب رتبه برتر جذب سرمایه گذاری استان در سال گذشته شده است.

مهندس برغمدی با اشاره به جلوگیری از برداشت غیرمجاز بیش از 67 میلیون متر مکعب آب که بوسیله انسداد چاههای غیر مجاز و کنترل و کاهش منصوبات چاههای مجاز به عنوان یکی دیگر از اقدامات این شرکت در دولت تدبیر و امید و گفت: مطالعات 219 کیلومتر حریم و بستر رودخانه های استان و اجرای حدود 40 کیلومتر ساماندهی رودخانه های داخلی و مرزی نیز در این مدت انجام شده است.

او افزود: آبگیری دو سد غلامان و قزلداش با حضور معاون اول رییس جمهوری و وزیر نیرو،‌ افزایش ظرفیت ذخیره سازی چهار سد در دست اجرای شرکت به میزان 23 میلیون متر مکعب، ‌افزایش ظرفیت شبکه های آبیاری و زهکشی سدهای در دست اجرا به حدود 800 هکتار و همچنین آغاز عملیات اجرایی سد و شبکه گلمندره با ظرفیت ذخیره سازی 28 میلیون و 700 هزار متر مکعب، تکمیل طرح آبرسانی به شهر بجنورد و آغاز عملیات علاج بخشی سد بیدواز اسفراین ازمهمترین فعالیتهای اجرایی طرح های مدیریت منابع آب استان در دولت یازدهم بوده است.

وی همچنین واگذاری عمومی ارایه 27 خدمت از طریق دفاتر پیشخوان خدمات دولت به مردم، کنترل افت سطح آب زیرزمینی دشت اسفراین به میزان 100 میلیون متر مکعب، کنترل افت سطح آب زیرزمینی دشت شیروان به میزان 8 میلیون متر مکعب،  نصب 800 دستگاه شمارشگر هوشمند آب و برق بر روی چاههای برقی دارای پروانه بهره برداری و همچنین پشتیبانی از 36 تشکل آب بران آب سطحی و زیرزمینی را از دیگر اقدامات مهم مدیریت منابع آب استان در چهار سال اخیر، برشمرد.

منبع خبر: مدیریت روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی