دوشنبه, 27 خرداد 1398
 |  رنگ  |  + . -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره
خدمات بخش مدیریت آب در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی
سد شیرن دره
سد شیروان

 

استاندار خراسان شمالی:

 

بهره وری آب کشاورزی طی سه سال باید به 60 درصد برسد

استاندار خراسان شمالی با تاکید بر ضرورت تمرکز دستگاههای عضو کارگروه سازگاری با کم آبی بر بهره وری منابع آب گفت: طی سه سال آینده در افق سال 1400 باید بهره وری آب کشاورزی به 60 درصد برسد.  

گزارش مدیریت روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی محمدرضا  صالحی در نشست شورای حفاظت از منابع آب این استان و کارگروه سازگاری با کم آبی گفت: امسال باید انسداد چاههای غیرمجاز ، جلوگیری از اضافه برداشت چاههای مجاز و در مرحله آخر تعدیل پروانه های بهره برداری در راستای بهره وری بهینه از منابع آب باید در دستور کار قرارگیرد.

او تصریح کرد: تعدیل پروانه های بهره برداری منابع آب به مفهوم صرفا کم کردن مصرف آب نیست بلکه استفاده بهینه از منابع آب موجود و هدفمند کردن آن است که به صرفه جویی مصرف هم منتهی می شود.

استاندار خراسان شمالی ممنوعیت کشت برنج در این استان را مجددا در این نشست یادآور شد و گفت: خراسان شمالی از استانهای کم آب است و کشت برنج در این استان مفهوم ندارد و باید جهاد کشاورزی ابزار بازدازنده قانونی، مانع توسعه کشت برنج در خراسان شمالی شود.

صالحی در بخش دیگری از سخنان خود بر اهمیت حفظ کمی و کیفی منابع آب شرب تاکید کرد و گفت : حفاظت از منابع آب شرب و سلامت مردم اولویت ماست و با متخلفان در هر سطحی به شدت برخورد می شود.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: اولویت  کار در انسداد چاههای غیر مجاز، چاههایی است که در حریم یک کیلومتری چاههای شرب، حریم چشمه ها و قنوات قراردارند.

مهندس سید ابراهیم علوی افزود: این شرکت انسداد حدود 3900 حلقه چاه غیر مجاز را تا پایان برنامه ششم توسعه  در دستور کار خود دارد.

 وی تصریح کرد: تعدیل پروانه های بهره بردای در هشت دشت از یازده دشت این استان ابلاغ شده است و به طور میانگین 17 درصد از سقف مجاز پروانه های بهره بردای در سطح استان باید تعدیل شود.

در استان خراسان شمالی سالانه 105 میلیون متر مکعب آب  از منابع زیرزمینی به صورت غیر مجاز برداشت می شود.

منبع خبر: مدیریت روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی