سه‌شنبه, 3 مهر 1397

 

 

تبخیر 70 درصد بارندگی استان را از دسترس خارج می‌کند

سخنگوی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی گفت: 70 درصد آب حاصل از بارندگی در استان معادل پنج ميليارد و ‪۷۰۰‬ ميليون مترمكعب به دلیل تبخیر و تعرق و به صورت ناگزیر و غیرقابل کنترل از دسترس خارج می‌شود.  

به گزارش روابط عمومی این شرکت "بابک بهادری" افزود: این رقم در کشور سالانه 276 میلیارد متر مکعب آب حاصل از بارندگی است که به دلیل تبخیر و تعرق از دسترس خارج می‌شود.
وی تصریح کرد: حجم و رقمی از آب حاصل از بارندگی که می‌توان برروی آن حساب کرد و در برنامه‌های مدیریت منابع آب برای آن برنامه‌ریزی انجام داد، حجم "منابع آب تجدیدپذیر" نام دارد.
او اعلام کرد: حجم کل منابع آب تجدیدپذیر در استان خراسان شمالی حدود دو میلیارد و 400 میلیون متر مکعب است که حدود 790 میلیون متر مکعب از مقدار آبخوانهای زیرزمینی را تغذیه می‌کند و یک میلیارد و 630 میلیون متر مکعب آب نیز منابع آبهای سطحی را تشکیل می‌دهد.
به گفته وی، برای مهار آبهای سطحی استان تاکنون پنج سد ساخته شده است که حدود 10 درصد این منابع یعنی 163 میلیون متر مکعب را مهار و تنظیم می‌کند و برای مهار حجم بیشتری از این منابع چهار سد جدید در دست ساخت است که با ساخت آنها، رقم یاد شده به 200 میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.
بهادری افزود: علاوه برسدهای یاد شده ساخت پنج سد دیگر نیز در دست مطالعه است که در صورت اجرا و بهره‌برداری از آنها حدود 300 میلیون متر مکعب آب سطحی استان توسط سدها مهار و تنظیم خواه شد.
وی اظهار داشت: حدود ۹۴‬ درصد از آبهاي در دسترس استان در بخش كشاورزي و مابقي در بخش هاي شرب و صنعتي مصرف مي‌شود که این امر نشان دهنده راه طولانی پیش روی توسعه در این استان است.
او گفت: 70 درصد آبهای سطحی استان در بخش کشاورزی به صورت سنتی و با استفاده از نهرهای سنتی بدون پوشش و به روش غرقابی در بخش کشاورزی مصرف و از دسترس خارج می‌شود و این درحالی است که بازده آبیاری کشاورزی در این روش حدود 35 درصد است که برای مدیریت صحیح آب و افزایش بازده آبیاری باید بیشتر توجه شود.
بهادری با اشاره به اینکه سالانه 790 میلیون متر مکعب آب وارد آبخوانهای زیرزمینی خراسان شمالی می‌شود خاطرنشان کرد: این درحالی است که مقدار برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی در این بخش سالانه 890 میلیون متر مکعب است و سالانه یکصد میلیون متر مکعب آب بیشتر از توان تغذیه آبخوانها اضافه برداشت می‌شود.
او گفت: با محدودیت منابع آبهای زیرزمینی و کاهش مداوم سطح این منابع در دشتهای خراسان شمالی، باید در نظرداشت که حدود 40درصد منابع آب این استان را منابع زیرزمینی تشکیل می‌دهند که با توجه به اضافه برداشت از مخازن با کسری شدید آب مواجه‌اند.
سخنگوی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی تاکید کرد: از همین رو به نظر می‌رسد تنها گزینه پیش رو برای تامین منابع آب در افق توسعه خراسان شمالی و شمال شرق کشور توجه به مهار آبهای سطحی استان است و اصلاح نظام و ساختار مصرف آب این استان ضرورتی حیاتی دارد.
به گفته او براساس آخرین آمار برداری منابع آب حوضه‌های آبریز استان، میانگین بارندگی سالانه در خراسان شمالی 294 میلیون متر مکعب است.
وی افزود: آماربرداری از منابع آب با هدف تدوین اهداف کلان مدیریت و برنامه‌ریزی برای بهره برداری از منابع آب براساس حوضه‌های آبریز انجام می‌شود و وسعت حوضه‌های آبریز گاهی چندین استان را دربرمی‌گیرد.
او اعلام کرد: دومین طرح آمار برداری منابع آب استان اوایل سال جاری آغاز شده و در اوایل سال آینده به پایان می‌رسد و با اجرای این طرح، آماربرداری از تعداد حدود 13 هزار و 600 منبع آبی شامل چاه، قنات ، جشمه، نهر ، آب بند و غیره مورد بازبینی آماری قرار می‌گیرند.

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی