پنجشنبه, 4 بهمن 1397

 

 

مدیرعامل شرکت: حفاظت کیفی منابع آب فراموش شده است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی با تاکید بر اهمیت حفاظت کیفی منابع آب در بقای زندگی، گفت:‌ متاسفانه حفاظت کیفی منابع آب به فراموشی سپرده شده و چنان که باید به آن توجه نمی‌شود.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی مهندس علیرضا عامری در "سیمنار حفاظت کیفی منابع آب و استفاده مجدد از آبهای بازیافتی" افزود: برای این امر مهم اما باید چاره ای اندیشید و در تمامی ابعاد کارشناسی و اجتماعی آن باید تجدید نظر شود.
وی افزود: حفاظت کیفی منابع آب نیازمند تدوین و اجرایی شدن برنامه‌های موثری است که آثار آن قابل مشاهده باشد.
مهندس عامری تاکید کرد: آب جایگاه حیاتی دارد و در دسترس همگان است اما کمتر توجهی به حفظ کیفیت منابع آب می‌شود.
او با اشاره به ابعاد مختلف مدیریت منابع آب در زمینه‌های کیفی و کمی اظهار داشت: استحصال و انتقال و توزیع آب در شرایط کنونی بیشتر از حفاظت کیفی منابع آب مطرح است.
وی افزود: پیشترها آب حریم کیفی داشت و مردم آن را رعایت می کردند اما اکنون فاضلابها به رودخانه ها سرازیر می‌شود و به علت ماهیت آلاینده‌های منابع آب این آلاینده‌ها به سمت آبهای پاک کشیده می شوند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی هشدار داد: خطر آلودگی منابع آب به مراتب بیشر از اضافه برداشت از منابع آب است او این خطر سال به سال بیشتر می شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان شمالی نیز در این نشست گفت:‌ آب در جوامع امروزی اهمیت بسیار بالایی یافته اما بهره‌برداری بهینه از آن مورد غلفت واقع شده است.
مهندس احمدرضا عفتی با تاکید بر ضرورت بازچرخانی پسابها افزود: بهره وری و استفاده بهینه از منابع آب باید بیشتر از استحصال این منابع مورد توجه قرار گیرد.
او گفت: آب چون به بهای کم به مصرف کننده داده می شود کم ارزش تلقی می شود اما اگر به بها و قیمت تمام شده توزیع شود ارزش و اهمیت خود را می‌یابد.
معاون عمرانی استانداری خراسان شمالی ضمن تقدیر از فعالیتهای انجام شده و طرحهای اجرا شده برای استحصال ومدیریت منابع آب در استان، استفاده از روشهای علمی در آبیاری و توزیع آب آشامیدنی و بهداشت و صنعت را ضرورت دیگر مدیریت منابع آب ذکر کرد.
سمینار حفاظت کیفی منابع آب و استفاده مجدد از آبهای بازیافتی روز دوشنبه با حضور برخی مسوولان خراسان شمالی در تالار همایشهای شرکت آب منطقه‌ای این استان برگزار و پنج مقاله توسط صاحبنظران در این زمینه ارایه شد.
برنامه ریزی عملیاتی وزارت نیرو برای حفاظت کیفی منابع آب و محیط زیست، چشم انداز منابع آب غیرمتعارف در استان خراسان شمالی، چالشها و برنامه‌های حفاظت کیفی منابع آب این استان و بازچرخانی پسابها از جمله مقالات ارایه شده در این سمینار بود.


 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی