شنبه, 5 خرداد 1397

 

 

طرح ملی دانش آموزی نجات آب در خراسان شمالی اجرا شد

طرح سراسری دانش آموزی نجات آب موسوم به "داناب" با همکاری شرکت آب منطقه‌ای و اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی در این استان اجرا شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی، سخنگوی این شرکت هدف از اجرای این طرح را تبیین چالشهای منابع آب استان و ارایه راهکارهای مدیریت صحیح و عمومی این منابع و جذب مشارکت و همکاری مردم از طریق اطلاع رسانی و فرهنگ سازی برای دانش آموزان مقطع راهنمایی استان اعلام کرد.
"بابک بهادری" افزود: در این طرح بیش از 44 هزار دانش آموز مقطع راهنمایی استان با همکاری اداره کل آموزش و پرورش با منابع و مصارف آب و چالشهای این منابع حیاتی آشنا شدند.
او اظهار داشت: برگزاری کارگاه توجیهی نمایندگان مناطق 9گانه آموزش پرورش خراسان شمالی،‌ آموزش رابطان مدارس راهنمایی استان در مورد این طرح و تدوین و چاپ کتابچه‌های آموزشی،‌ تهیه لوح فشرده و پوسترهای آموزشی، راه‌اندازی مرکز پیامک و پایگاه اطلاع‌رسانی اینترنتی و تولید و پخش نماهنگ از جمله کارهای انجام شده در این طرح بوده است.
وی گفت: در این طرح بیش از 35 هزار کتابچه و لوح فشرده و پوستر ، تهیه و چاپ و در مدارس استان توزیع شد.
به گفته سخنگوی شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی، کلیات طرح ملی دانش‌آموزی نجات آب پس از تدوین توسط دفتر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مدیریت منابع آب ایران در سال گذشته به شرکتهای آب منطقه ای همه استانها ابلاغ شده است.
بهادری تصریح کرد: به دلیل اهمیت و ضرورت اجرای طرح داناب، شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی مرداد ماه سال گذشته، راهکارهای لازم برای اجرای موفق طرح در استان را بررسی و سپس دبیرخانه استانی طرح را تشکیل داد.
وی خاطرنشان کرد: براساس شیوه نامه کلی طرح ملی داناب، دانش آموزان مقطع راهنمایی به دلیل قرارگیری در سطح خاص آموزشی و روانشناختی به عنوان مخاطب این طرح ملی انتخاب شده اند.
او با تاکید بر نقش و اهمیت اطلاع‌رسانی در فرهنگ سازی، اطلاع‌رسانی به موقع، تبیین ظریف، دقیق و همگانی و توجه به نیازهای مخاطب را از جمله مولفه‌های موثر در بهبود فرهنگ مصرف آب کشاورزی، صنعت و شرب و بهداشت برشمرد و آن را مولفه بسیار مهم برای رفع چالش‌های مدیریت توزیع آب عنوان کرد.
بهادری، چالش اصلی مدیریت منابع آب این استان را مصرف بی رویه و نادرست آب در بخش کشاورزی و برداشت غیرمجاز و بیش از حد از منابع آب زیرزمینی و سطحی ذکر کرد و افزود: مصرف نادرست و شیوه های پرمصرف آبیاری موجب افزایش تقاضای آب و تهدید منابع آب زیرزمینی استان شده است.
او گفت: به همین علت توسعه بهره‌برداری از منابع آب زیرزمینی در هفت دشت از 11 دشت استان در سالهای اخیر ممنوع شده و منابع آب زیرزمینی در سه مورد از این دشتها در وضعیت بحرانی قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه سالانه حدود یکصد میلیون متر مکعب آب از منابع آب زیرزمینی استان اضافه برداشت می‌شود، خاطر نشان کرد: تداوم این روند باعث می‌شود علاوه بر از بین رفتن منابع آب زیرزمینی دیگر ظرفیتی برای ذخیره آب در لایه‌های زیرزمینی وجود نداشته باشد و به همین دلیل بارندگی‌ها نیز دیگر تاثیری در جبران این منابع نخواهد داشت.
وی تاکید کرد: کشاورزی، صنعت و اقتصاد کشور تحت تاثیر روشهای بهره برداری از آب و نقش دانش آموزان در اصلاح و ترویج فرهنگ مصرف آب در خانواده و جامعه بسیار موثر است.
 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی

« حمایت از کالای ایرانی »

© تمامی حقوق این وب‌سایت، متعلق به شركت سهامی آب منطقه‌ای خراسان شمالی است.  |  تولید و پشتیبانی: گروه دیبا