سه‌شنبه, 3 مهر 1397

 

 

شرکتهای آب منطقه‌ای کشور مراقب کمبود نقدینگی باشند

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران خواستار تطبیق برنامه اجرایی طرحهای توسعه منابع آب کشور با شرایط موجود شد و گفت: شرکت های آب منطقه‌ای باید طوری برنامه‌ریزی کنند که با کمبود نقدینگی مواجه نشوند.  

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی مهندس "محمدحاج رسولی‌ها" عصر پنجشنبه در سومین سفر دوره‌ای به این استان در نشستی با حضور معاونان و مدیران این شرکت، افزود: برای پیشگیری از بروز هزینه‌های اضافی تکمیلی و تبعات آن، طرحهای اولویت‌دار مدیریت منابع آب باید بیشتر مورد تمرکز و توجه قرار گیرند.
وی رویکرد دور سوم سفرهای استان خویش را توجه به مسایل عمومی شرکتها نظیر امور فرهنگی، تحول اداری، مسایل مجامع و طرحهای اولویت دار ذکر کرد و گفت: امور فرهنگی با هدف تلنگر به افکار کارکنان برای احیا و حفظ ارزشها و طرح موضوع است که کارهای خوبی در این زمینه در این شرکت انجام شده است.
او تمرکز و همگرایی در کارها و پرهیز از امور متفرقه اعضای شورای فرهنگی در بخش‌های مختلف و انجام امور فرهنگی متناسب با وظایف و ماموریت‌های شرکت‌های آب منطقه‌ای را از دیگر اهداف تشکیل شوراهای فرهنگی در این شرکت‌ها برشمرد.
وی بر هماهنگی و همگرایی بیشتر در امور فرهنگی صنعت آب و برق استانها تاکید کرد و گفت:‌این هماهنگی در پیشبرد اهداف فرهنگی مجموعه وزارت نیرو موثر خواهد بود.
مهندس حاج‌رسولی‌ها با اشاره به روند اجرایی دو سد نیمه تمام در استان خراسان شمالی اظهار داشت: با تمهیداتی که برای تامین اعتبار مورد نیاز برای این دو سد دیده شده است این دو سد تا تیرماه سال آینده باید به بهره‌برداری برسد.
سرپرست شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی نیز در این نشست، جذب درآمد را یکی از مشکلات اصلی این شرکت ذکر کرد و گفت: پایین بودن تعرفه‌های آب و به تبع آن پایین بودن درآمد، مانع پویایی مالی این شرکت و سایر شرکتهای آب منطقه‌ای شده است.
مهندس رضا نعیمی افزود: قیمت تمام شده آب با قیمت واگذاری آن به بهره‌برداران همخوان نیست و این امر مانع جذب درآمد مناسب و ایجاد مشکل می‌شود.
او اظهار داشت: این شرکت در سال 1391 حدود 14 میلیارد و 250 میلیون ریال درآمد داشته است که بسیار پایین‌تر از هزینه‌های آن بوده است.
وی تصریح کرد: هر چند درآمد این شرکت در شش ماهه نخست امسال افزایش قابل توجهی داشته است اما این رقم جوابگوی هزینه‌های شرکت نیست.
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی نیز در این نشست گفت: این شرکت 29طرح و 60 پروژه فعال دارد اما مطالبات پیمانکاران مانع تسریع در روند اجرایی طرحها و پروژه‌ها شده است.
مهندس "حسین علی‌میرزایی" مجموع مبلغ مطالبات این پیمانکاران از این شرکت را 570 میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: ناهمخوانی منابع مالی با اعتبارات مورد نیاز مشکلات متعددی را در روند اجرایی طرحها موجب می‌شود.
او با اشاره به روند اجرایی دو سد مهم در دست ساخت در این استان اظهار داشت: عملیات تونل انحرافی، تزریق و پروژه آب بند در این سدها اجرا شده و در مجموع حدود 55 درصد پیشرفت فیزیکی دارند.
مدیرعامل پیشین شرکت آب منطقه‌ای خراسان شمالی نیز در این نشست خواستار توجه بیشتر مسوولان شرکت مدیریت منابع آب ایران به این استان شد. مهندس "علیرضا عامری" اظهار داشت: این استان توانمندی‌های بسیار زیادی دارد اما متاسفانه تاکنون چنانکه باید توسعه نیافته است.
 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی